Uprawnienia energetyczne - rewolucyjne zmiany nowego rozporządzenia w aspekcie praktycznym - SZKOLENIE NA ZLECENIE
- Szkolenie jest skierowane do pracodawców, pracowników służb BHP, specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczną organizację stanowisk pracy w przedsiębiorstwie, pracowników służb utrzymania ruchu, kadry kierowniczej, głównych mechaników, elektryków i energetyków
- Podczas szkolenia w aspekcie praktycznym zostanie omówiona organizacja prac oraz bezpieczna eksploatacja urządzeń energetycznych w zakresie interpretacji Prawa Energetycznego oraz Rozporządzenia i Obwieszczenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych. Aktualne przepisy dotyczące nowego Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
- Organizacja prac przy urządzeniach energetycznych.
• Omówienie stanu prawnego wynikającego z rozporządzenia Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych w tym: komentarz do nowego obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 8 czerwca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz.U. 2019.1830) z dnia 25 września 2019 r.
• Wątpliwości interpretacyjne w zakresie organizacji prac wykonywanych przy urządzeniach energetycznych – odniesienie do rozporządzenia Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych oraz obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska.
• Zasady organizacji pracy przy urządzeniach energetycznych - omówienie ramowej instrukcji organizacji bezpiecznej pracy.
• Odpowiedzialność prowadzących eksploatację, poleceniodawcy, kierującego zespołem oraz koordynatora za organizację prac wykonywanych przy urządzeniach i instalacjach energetycznych - odpowiedzialność karna, cywilna i wykroczeniowa - przykłady orzecznictwa.
• Instrukcja organizacji bezpiecznej pracy na czas remontu, inwestycji i rozruchu urządzeń energetycznych.
• Zasady wykonywania prac przez podmioty "obce" na urządzeniach prowadzącego eksploatację – przykład praktyczny umowy na powierzenie eksploatacji urządzeń energetycznych wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu.
• Organizacja prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych na podstawie instrukcji eksploatacji. - Eksploatacja urządzeń energetycznych.
• Omówienie zmian w zakresie zasad eksploatacji urządzeń energetycznych w odniesieniu do rozporządzenia Ministra Energii z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych oraz obwieszczenia Ministra Klimatu i Środowiska.
• Przykłady ramowych instrukcji eksploatacji urządzeń energetycznych.
• Omówienie warunków eksploatacji urządzeń energetycznych w strefach zagrożonych wybuchem.
• Eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych zgodnie ze zmianami w przepisach - wzajemne relacje między przepisami i normami, zakres obligatoryjny i dobrowolny stosowania przepisów, dobra praktyka i wiedza inżynierska – komentarz dotyczący stosowania Polskich Norm jako warunków technicznych:
- ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności wyrobów i nadzoru rynku
- dyrektywa o ogólnym bezpieczeństwie (obejmująca wszystkie wyroby) 2001/95/WE
- dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE
- dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE
- dyrektywa środki ochrony indywidualnej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r.
- dyrektywa maszynowa 2006/42/WE.
• Podstawy prawne eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakładach przemysłowych oraz warunki techniczne eksploatacji.
• Porażenia prądem i łukiem elektrycznym oraz środki i metody ograniczające zagrożenia.
• Omówienie nowego Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci:
- rodzaje prac, stanowisk oraz urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których eksploatacji jest wymagane posiadanie kwalifikacji
- zakres wymaganej wiedzy niezbędnej do uzyskania potwierdzenia posiadanych kwalifikacji
- tryb przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego
- jednostki organizacyjne, przy których powołuje się komisje kwalifikacyjne i tryb ich powoływania
- wysokość opłat pobieranych za sprawdzenie kwalifikacji
- wzór świadectwa kwalifikacyjnego. - Sprzęt elektroenergetyczny ochronny.
• Zasady przeprowadzania badań i odpowiedzialność za użytkowanie oraz wycofywanie sprzętu.
Przedstawiony program jest jedynie naszą propozycją, dlatego może być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań Klienta.
Specjalista oraz ekspert w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych. Od 17 lat współpracuje w zakresie badań urządzeń i wyrobów elektroenergetycznych z laboratoriami badawczymi krajowymi i zagranicznymi oraz uczelniami; (CIOP-PIB, Instytut Energetyki, Instytut Elektrotechniki, AGH, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska). Jest uczestnikiem w Komitecie Bezpieczeństwa w Elektryce SEP; członkiem z prawem głosu w Komitecie Technicznym nr 72 przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, a także członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Zajmuje się także wykonywaniem audytów zgodności z wymaganiami Prawa Energetycznego i stosownych Rozporządzeń oraz w zakresie norm PN-EN ISO 9001, PN-EN ISO 14001, PN-N 18001, OHSAS. Jest wykładowcą i egzaminatorem w zakresie uzyskania certyfikatów zgodności dla kadry kierowniczej i pracowników liniowych z normą SCC/VCA. Wykładowca licznych referatów i artykułów na tematy energetyki zawodowej oraz sprzętu BHP podczas międzynarodowych tragów, konferencji i branżowych spotkań.
- Cena przeszkolenia GRUPY UCZESTNIKÓW dla danego podmiotu ustalana jest INDYWIDUALNIE.
- Usługa szkoleniowa realizowana jest zgodnie z wytycznymi Klienta, który określa ramy czasowe, termin oraz miejsce realizacji. W związku z powyższym ostateczna kalkulacja cenowa uzależniona jest od ilości osób, miejsca przeprowadzenia szkolenia oraz indywidualnych życzeń Klienta.