Kurs kancelaryjno-archiwalny drugiego stopnia
- Pracownicy administracyjni, koordynujący pracę, bądź pracujący w archiwach zakładowych, kancelariach, sekretariatach, a także pracownicy instytucji prowadzących składnice akt oraz osoby zainteresowane pracą na stanowiskach archiwisty zakładowego lub referenta kancelaryjnego.
- Przekazanie słuchaczom kompleksowej wiedzy z zakresu archiwistyki i zarządzania dokumentacją współczesną
- Uzyskanie pełnych kwalifikacji zawodowych do pracy na stanowisku archiwisty zakładowego lub referenta kancelaryjnego głównie w oparciu o zajęcia praktyczne przeprowadzane w wybranym archiwum zakładowym
- W ramach kursu kancelaryjno-archiwalnego II stopnia osoby uczestniczące będę pracowały na materiałach archiwalnych oraz oficjalnych formularzach wymaganych przez Archiwum Akt Nowych i Archiwum Państwowe w Warszawie. W trakcie zajęć porządkowana będzie dokumentacja aktowa, techniczna, kartograficzna, fotograficzna, audiowizualna i druki ulotne.
Dzień 1
Cześć teoretyczna:
- Obieg dokumentacji w jednostce od momentu wpłynięcia pisma do jednostki organizacyjnej do ostatecznego zakończenia sprawy. Omówienie sposobów wykonywania czynności kancelaryjnych i współczesnych systemów kancelaryjnych.
Część praktyczna:
- Porządkowanie dokumentacji aktowej zakładu pracy o prostej strukturze organizacyjnej.
- Porządkowanie dokumentacji aktowej zakładu pracy o złożonej strukturze organizacyjnej. Brakowanie dokumentacji, przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwum państwowego, wypożyczanie akt, postępowanie w przypadku uszkodzenia wypożyczonych akt, wycofywanie akt ze stanu archiwum zakładowego, skontrum, sprawozdanie roczne z działalności archiwum zakładowego.
Dzień 2
Cześć teoretyczna:
- Przekazanie dokumentacji spraw zakończonych do archiwum zakładowego.
- Procedury brakowania dokumentacji niearchiwalnej i przekazania materiałów archiwalnych do archiwum państwowego.
Część praktyczna:
- Porządkowanie dokumentacji aktowej, osobowej, technicznej i kartograficznej zakładu pracy o złożonej strukturze organizacyjnej. Postępowanie w przypadku zmiany kategorii archiwalnej dokumentacji będącej w zasobie archiwum zakładowego przez Archiwum Państwowe. Porządkowanie dokumentacji przejętej w ramach sukcesji po zakładzie pracy, który zakończył działalność. Brakowanie dokumentacji przejętej w ramach sukcesji.
Dzień 3
Cześć teoretyczna:
- Archiwum zakładowe – optymalne warunki do pracy i przechowywania zasobu. Wyposażenie magazynu archiwalnego. Profesjonalny i bezpieczny archiwista – omówienie środków ochrony własnej archiwisty.
- Prowadzenie dokumentacji pracowniczej.
Część praktyczna:
- Porządkowanie dokumentacji dużej i skomplikowanej jednostki organizacyjnej, której akta wymagają ekspertyzy archiwalnej.
- Egzamin praktyczny.
dr Danuta Ożarowska
Archiwistka i specjalistka ds. zarządzania dokumentacją współczesną. Udokumentowane ponad 2200 godzin przeprowadzonych szkoleń. Absolwentka studiów licencjackich (pierwsza specjalizacja: nauczycielska, druga: archiwalna) i magisterskich (specjalizacja: archiwalna i zarządzanie dokumentacją) kierunku Historia. Laureatka wielu nagród i stypendiów naukowych, w tym Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Wybitne Osiągnięcia oraz Wyróżnienia Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla Najlepszych Absolwentów. Posiada wieloletnie doświadczenie w nauczaniu. Prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania współczesną dokumentacją, archiwum zakładowego, kursy kancelaryjno-archiwalne I i II stopnia, ochrony danych osobowych oraz warsztatów archiwalnych. Zwolenniczka praktycznego podejścia do wykładanej problematyki. Bardzo wysoko oceniana przez naszych słuchaczy.
- Cena od osoby obejmuje: dydaktykę, materiały szkoleniowe, wsparcie trenera po szkoleniu, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia – wydane na podstawie rozporządzenia MEN, uprawniające do prowadzenia archiwum zakładowego lub składnicy akt
- Informujemy, że warunkiem przystąpienia do kursu kancelaryjno-archiwalnego II stopnia jest ukończenie kursu kancelaryjno-archiwalnego I stopnia.
- Rozpoczęcie kursu: 14 kwietnia o godz. 9.00
- Realizacja kursu: 14-16 kwietnia - 32 godz. dydaktyki