Opublikowana została Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza duże zmiany zakresie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Do najważniejszych zmian należy wyraźne zniesienie konieczności załączania decyzji środowiskowej do wniosków o wydanie zezwoleń dla przedsięwzięć stanowiących kontynuację działalności. Dotychczas w takich sytuacjach urzędy (starostwa lub urzędy marszałkowskie) wymagały dołączania do wniosków dla tego typu przedsięwzięć aktualnej decyzji środowiskowej, natomiast gminy odmawiały wydania nowych decyzji środowiskowych dla istniejących zakładów.
Ustawa wprowadza także szereg innych ważnych zmian m. in.:
- wprowadzenie obowiązku podawania danych autorów kart informacyjnych i raportów oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ),
- załączenie oświadczenia o spełnieniu wymagań w zakresie doświadczenia zawodowego lub wykształcenia osób przygotowujących raporty OOŚ,
- uwzględnienie ewentualnego wpływu przedsięwzięcia na klimat, w tym poprzez emisje gazów cieplarnianych,
- rozszerzenie kompetencji WIOŚ o możliwość nałożenia administracyjnej kary pieniężnej od 500 do 1 000 000 zł za naruszenie warunków określonych w decyzji środowiskowej.
Istotną zmianą jest też wydłużenie okresu ważności decyzji środowiskowej z 4 do 6 lat, a w uzasadnionych przypadkach nawet do 10 lat.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem kilku artykułów m. in. art. 1 pkt 34 lit. c (dotyczącego dołączania decyzji środowiskowych do wniosków o wydanie zezwoleń dla kontynuacji działalności), które wchodzą w życie 23 grudnia 2015 r.