Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. 2015, poz. 1688)
Data ogłoszenia: 23.10.2015 r.
Celem ustawy jest wdrożenie po polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (Dz. Urz. UE L 197 z 24.07. 2012, str. 38, z późn. zm.). Ustawa zastępuje dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Celem ustawy jest zwiększenie masy zbieranego zużytego sprzętu, a tym samym osiągnięcie przez Polskę określonych w przepisach Unii Europejskiej poziomów zbierania, odzysku, przygotowania do ponownego użycia i recyclingu, a ponadto bezpiecznego dla zdrowia ludzi i dla środowiska naturalnego demontażu zużytego sprzętu oraz odzysku odpadów powstałych po demontażu.
Ustawa wprowadziła:
- zmiany podstawowych definicji:
- wprowadzającego sprzęt
- zakładu przetwarzania
- zbierającego zużyty sprzęt - definicję autoryzowanego przedstawiciela
- nowy katalog ZSEiE
- nowe poziomy zbierania.
Ustawa zawiera również regulacje niezwiązane bezpośrednio z wdrożeniem dyrektywy. Są to zmiany dotyczące wprowadzenia zakazu zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części ze zużytych urządzeń przez podmioty inne niż prowadzący zakład przetwarzania, odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości oraz prowadzący punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w gminach. Teoretycznie ma to ograniczyć nielegalny demontaż ZSEiE w miejscach do tego nieprzystosowanych. Niekompletny ZSEiE będą mogły zbierać tylko zakłady przetwarzania, PSZOK-i oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.
Obowiązek nieodpłatnego przyjęcia przez sprzedawcę detalicznego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych
Nadal będzie obowiązywała zasada, że każdy sklep sprzedający dany sprzęt zobowiązany jest przy zakupie nowego przyjąć nasz stary sprzęt tego samego rodzaju. Nowością będzie zasada, iż przy dostawie sprzętu do domu, dostawca nie będzie mógł odmówić zabrania starego sprzętu tego samego rodzaju.
Ustawa wprowadziła obowiązek nieodpłatnego przyjęcia przez sprzedawcę detalicznego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, sprzedającego sprzęt w sklepach o powierzchni co najmniej 400 metrów kwadratowych, bez konieczności zakupienia przez nabywcę nowego sprzętu. Za małogabarytowy sprzęt będzie uznawany każdy sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekroczy 25 cm.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 01.01.2016 r.