Na zmiany w zakresie postępowania z odpadami musi przygotować się branża medyczna.
Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Środowiska pracują bowiem nad nowym rozporządzeniem w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Zgodnie z projektem z 7 września, nowe rozporządzenie ma być głównie usystematyzowaniem dotychczasowych przepisów, ale mimo wszystko wprowadzi szereg zmian i nowości. Całkowitą nowością jest wprowadzenie kategorii wysoce zakaźnych odpadów medycznych. Klasyfikacja do tej kategorii ma być prowadzona zgodnie z zasadami tzw. europejskiej umowy ADR dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych.
Pozostałe zmiany dotyczą między innymi rezygnacji z wymogu nieprzezroczystości worków do zbierania odpadów medycznych, dodania możliwości zbierania odpadów medycznych w pojemnikach o ile spełniają wymagania określone w rozporządzeniu, dodania nowych wymagań zbierania odpadów medycznych, oznaczenia worków obejmujące datę i godzinę otwarcia (rozpoczęcia użytkowania), godzinę zamknięcia i dane jednostki w której te odpady są zbierane, wprowadzenia wymogu wyposażenia pomieszczeń i przenośnego urządzenia chłodniczego do magazynowania odpadów medycznych w termometr ,uszczegółowienia zapisów dotyczących higieny rąk po wyjściu z magazynu odpadów medycznych, zapewnienia zabezpieczeń przed rozprzestrzenianiem się odpadów medycznych i gromadzeniem ewentualnych odcieków, wprowadzenia obowiązku określenia procedur dotyczących wszystkich etapów postępowania z odpadami medycznymi, w tym instrukcji dotyczących selektywnego zbierania odpadów.
Projekt przewiduje 18-miesięczny okres dostosowawczy w zakresie wyposażenia stelaży i pojemników w pokrywy otwierane bezdotykowo lub za pomocą dźwigni pedałowej, oraz dostosowania pomieszczeń do wstępnego magazynowania odpadów w zakresie wentylacji oraz zabezpieczeń przed rozprzestrzenianiem się odpadów medycznych i gromadzeniem ewentualnych odcieków.
Pozostałe zapisy rozporządzenia wejdą w życie 14 dni po jego ogłoszeniu.