Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało obszerny projekt z dnia 19 sierpnia 2016 r. ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Zmiana ma na celu transpozycję nowych przepisów unijnych oraz wprowadzenie poprawek, które mają uporządkować niejasności pojawiające się w ciągu 3 lat obowiązywania ustawy.
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie opłaty recyklingowej za wydanie lekkiej torby plastikowej (o grubości materiału od 15 do 50 mikronów). Opłatę ma pobierać prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, czyli każdy sprzedawca. Stawka opłaty zostanie ustalona w odrębnym rozporządzeniu. Zebraną opłatę recyklingową za cały rok kalendarzowy trzeba będzie wpłacać na konto urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce oferowania toreb (adres sklepu/hurtowni) do 15 marca następnego roku. Ponadto sprzedawcy będą musieli prowadzić ewidencję liczby wydanych lekkich toreb plastikowych na zakupy oraz składać sprawozdanie o ilości i rodzaju wydanych toreb do urzędu marszałkowskiego do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkowe będzie także uzyskanie wpisu do rejestru urzędu marszałkowskiego (po jego utworzeniu).Za nie pobieranie opłaty recyklingowej przedsiębiorca zapłaci karę w wysokości od 5 000 do 500 000 zł. Kontrolę nad realizacją ww. obowiązków będzie sprawować Inspekcja Handlowa.
Będą obowiązywały nowe zwolnienie z obowiązku odzysku i recyklingu Z obowiązku zapewnienia odzysku i recyklingu mają zostać zwolnieni przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach, które są następnie wywożone z kraju przez inny podmiot.
Doprecyzowano obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych należy zrealizować w roku następnym po roku, w którym przedsiębiorca wprowadził produkty w opakowaniach do obrotu.
Wprowadzono jednolite zasady rozliczania obowiązku odzysku i recyklingu w przypadku przedsiębiorcy wprowadzającego produkty w opakowaniach po raz pierwszy oraz po przerwie – w obydwu przypadkach obowiązek ma być rozliczany w oparciu o masę opakowań wprowadzonych wraz z produktami do obrotu w danym roku kalendarzowym (a nie w roku poprzednim),
Umożliwiono wnioskowanie o wystawienie DPO, DPR, EDPO i EDPR przez porozumienie oraz przez podmioty, które nie przekazały odpadów do recyklingu, jeżeli podmiot, który je przekazał nie zawnioskował o dokumenty w ciągu 30 dni od upływu kwartału. Podmiot wnioskujący o dokumenty DPO, DRP za odpady opakowaniowe pochodzące z gospodarstw domowych będzie otrzymywał 3 egzemplarze dokumentów - po jednym dla wnioskującego, marszałka województwa oraz wprowadzającego produkty w opakowaniach, organizacji odzysku albo osoby prawnej reprezentującej wprowadzających Do załącznika nr 1 do ustawy, zawierającego rodzaje opakowań objęte przepisami, dodano pozycję „opakowania z pozostałych metali”, dotychczas były one rozliczane pod pozycją „pozostałe opakowania”.
Zmiany mają wejść w życie 30 czerwca 2017 r. z wyjątkiem:
- wprowadzenia odrębnej pozycji opakowań z pozostałych metali, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.,
- przepisów dotyczących opłaty recyclingowej, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.