Określono roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów powstałych z preparatów smarowych
Opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 października 2014 r. w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów powstałych z preparatów smarowych, dodatków i środków zapobiegających zamarzaniu (Dz. U. poz. 1598), które określa roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych powstałych z preparatów smarowych w poszczególnych latach do 2020 roku, jakie mają obowiązek osiągać wszyscy wprowadzający te produkty do obrotu.
Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmian ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. poz. 888) wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607, z późn. zm.)
Po zmianach zakresem obowiązywania ustawy objęte zostały preparaty smarowe, dodatki, środki zapobiegające zamarzaniu, dla których ustawa przewiduje okres przejściowy do roku 2020 w uzyskaniu wymaganych poziomów odzysku i recyklingu.
Począwszy od roku 2021 obowiązywać będą poziomy określone w załączniku nr 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
W przypadku preparatów smarowych stanowiących smary plastyczne zaproponowano w pierwszych dwóch latach obowiązywania rozporządzenia poziom odzysku i recyklingu w wysokości 0%, co pozwoli przedsiębiorstwom na przygotowanie się do nowych obowiązków w zakresie zapewnienia odpowiednich poziomów dla smarów plastycznych. Takie rozwiązanie postulowane było przez branżę naftową.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.