Obecnie obowiązujące wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów wkrótce zostaną zastąpione nowymi. Pojawi się też zupełnie nowy wzór karty ewidencji odpadów niebezpiecznych. Nowe wzory będą obowiązywać prawdopodobnie od 1 stycznia 2015 r. To ważna informacja dla blisko 100 tys. podmiotów, które posługują się tymi wzorami.
W Ministerstwie Środowiska trwają prace nad nowym rozporządzeniem określającym wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. Dokumenty te wykorzystywane są przez posiadaczy odpadów do prowadzenia ewidencji wytwarzanych i zagospodarowanych odpadów. Projekt nowego rozporządzenia jest już po konsultacjach i uzgodnieniach.
Prawdopodobnie już od 1 stycznia zmienią się wzory: karty przekazania odpadów, karty ewidencji odpadów, karty ewidencji komunalnych osadów ściekowych, karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz karty ewidencji pojazdu wycofanego z eksploatacji. Nowością będzie wzór karty ewidencji odpadów niebezpiecznych – do posługiwania się takim dokumentem zobowiązani są na podstawie art. 66 ust. 3 ustawy o odpadach sprzedawcy odpadów oraz pośrednicy w obrocie odpadami, nie będący posiadaczami odpadów.
Zmiany wprowadzone we wzorach kart wynikają z konieczności dopasowania ich treści do nowej ustawy o odpadach, ale też z uwag zgłaszanych przez przedsiębiorców stosujących dotychczasowe wzory dokumentów. Zmienią się niektóre opisy kolumny, objaśnienia do rubryk, w niektórych wzorach pojawią się nowe kolumny. Od 1 stycznia 2015 r. konieczne będzie dostosowanie formularzy dokumentów ewidencyjnych do nowych wzorów. Sprzedawcy odpadów oraz pośrednicy w obrocie odpadami będą stosować nowy wzór, jakim jest Karta ewidencji odpadów niebezpiecznych.
Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 14 grudnia o odpadach uproszczoną ewidencję odpadów (stosując tylko kartę przekazania odpadów) stosują podmioty, które wytwarzają odpady niebezpiecznie do 100 kg rocznie lub odpady inne niż niebezpieczne do 5 ton rocznie oraz transportujący odpady wykonujący wyłącznie usługę transportu odpadów oraz władający powierzchnią ziemi, na której stosowane są osady ściekowe w celach, o których mowa w art. 96 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o odpadach.